Банківська таємниця: законодавчі нововведення
У жовтні змінились умови доступу податкової служби до банківської таємниці. Нагадаємо, що раніше побачити стан банківських рахунків можна було лише за судовим рішенням. Наразі, процедура розкриття банківської таємниці стала доступнішою. Розберемося детальніше разом з нашими юристами.
Відповідні зміни було внесено до статті 62 ЗУ «Про банки і банківську діяльність». Згідно з нею відтепер банківська таємниця юридичних та фізичних осіб розкривається в наступних випадках:
- на запит або з письмового дозволу відповідної юридичної
- чи фізичної особи,
- центральному органу виконавчої влади, що реалізує
- державну податкову політику,
- органам прокуратури України,
- Службі безпеки України,
- органам Національної поліції України,
- Державному бюро розслідувань,
- органам державної виконавчої служби,
- приватним виконавцям
Зауважимо, що даний перелік не є вичерпним. Більш детальна інформація у законі Про банки і банківську діяльність.
Запит на банківську таємницю
Щодо форми та змісту запиту на інформацію, що становить банківську таємницю, ці вимоги встановлюються Національним банком України. Відповідні нововведення були також внесені до Постанови № 71 Національного банку України «Про затвердження Змін до Правил зберігання, захисту, використання та розкриття банківської таємниці».
Згідно з нею, запит може бути поданий, як в паперову, так і в електронному вигляді. А отримавши відповідь на запит, можна дізнатись наступну інформацію:
- наявність рахунків;
- номери рахунків;
- залишок коштів на рахунках;
- операції списання з рахунків та/або зарахування на рахунки;
- призначення платежів;
- ідентифікаційні дані контрагента;
- номер рахунку контрагента;
- код банку контрагента.
Слід зауважити, що банк розкриває банківську таємницю на письмовий запит власника або з його письмового дозволу лише в обсязі, визначеному запиті чи дозволі.
Також, запит чи дозвіл клієнта можна включити до договору про надання банківських послуг, який укладається між клієнтом і банком. У такому договорі також можуть бути визначені підстави та межі розкриття інформації. За рішенням суду про розкриття банківської таємниці, банк розкриває інформацію так само лише у визначеному судом обсязі.
Отже, згідно з законодавчими нововведеннями про банківську таємницю, відслідковувати нелегальні операції стало легше. Тож, якщо ви маєте систематичний дохід, радимо реєструвати ФОП і вести справи виключно у правовому полі. Якщо ви вже підприємець – працювати лише відповідно до ваших КВЕДів, зберігати всю первинну документацію та перевіряти своїх контрагентів. А якщо вам необхідна з цим допомога, наші спеціалісти з радістю нададуть першокласний бухгалтерський та юридичний сервіс.
Вікторія Чушенко
30.11.2021