Форс-мажор: чи потрібно сплачувати податки та комунальні платежі?
Військові дії країни-агресора, що стали причиною введення воєнного стану з 24 лютого 2022 року, офіційно визнані та засвідчені обставинами непереборної сили відповідно до листа Торгово-промислової палати України від 28.02.2022 2024/02.0-7.1.
Розповідаємо, що це означає та які наслідки має для кожного підприємця.
Що таке форс-мажор?
У відповідності до положень Закону «Про торгово-промислові палати України», форс-мажорними обставинами або обставинами непереборної сили є надзвичайні та невідворотні обставини, що об’єктивно унеможливлюють виконання зобов’язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди), обов’язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами (ст. 14-1 Закону).
Таким чином, зазначені в згаданому листі ТПП обставини, що виникли у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, є невідворотними, надзвичайними та об’єктивними для суб’єктів господарської діяльності та фізичних осіб по договірними, податковими та іншим зобов’язаннями згідно з умовами договору, контракту, угоди, законодавчих чи інших нормативних актів.
Відповідно форс-мажор унеможливив виконання таких зобов’язань до скасування невідворотних обставин.
Наслідки настання форс-мажорних обставин
Цивільний та Господарський кодекси України містять положення щодо наслідків введення форс-мажору. Нормами, що визначають порядок виконання договірних зобов’язань (ст. 617 ЦКУ і ст. 218 ГКУ), передбачено звільнення від відповідальності за невиконання таких зобов’язань за умови доведеності настання форс-мажорних обставин.
Податковий кодекс також містить аналогічні норми. Обставини непереборної сили (форс-мажору) є обставинами, які звільняють платника податків від фінансової відповідальності за вчинення податкових правопорушень.
Тож, у випадку неможливості сплати податків, подання звітності у передбачені законодавством строки та невиконання інших податкових зобов’язань у зв’язку із військовими діями на території України штрафні санкції за невчинення відповідних дій або бездіяльність не застосовуються (пп. 112.8.9 п. 112.8 ст. 112 ПКУ).
Чи можна не платити комунальні платежі?
Зазначена вимога щодо незастосування штрафних санкцій поширюється також і на випадки несплати населенням платежів за побутово-комунальні послуги.
Зокрема, урядом прийнято постанову від 05.03.2022 № 206 «Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану», відповідно до якої заборонено нараховувати та стягувати штрафні санкції за борги, що виникли за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги, а також зупиняти надання житлово-комунальних послуг населенню у разі їх несплати або неповної оплати.
Звертаємо особливу увагу, що вищезазначені зобов’язання підлягають обов’язковому виконанню після припинення дії воєнного стану в Україні.
Тепер ви знаєте, чим аргументувати неможливість виконання своїх зобов’язань у період воєнного стану. Однак, радимо не нехтувати своїми обов’язками не дивлячись на тимчасове призупинення відповідальності, якщо ви маєте можливість їх виконувати (сплачувати податки, комунальні платежі тощо).
Адже економічний фронт – не менш важливий за воєнний для нашої спільної перемоги.
Мартинюк Алла
21.04.2022