Легальна співпраця ФОП з клієнтами-іноземцями
З початком воєнного стану з 24 лютого 2022 року життя багатьох українців, в тому числі підприємців, зазнало значних змін.
Хтось в умовах війни вирішив розпочати підприємницьку діяльність, когось же, навпаки, війна змусила її припинити. Дехто з підприємців був змушений виїхати та розпочати діяльність за кордоном, хтось, лишаючись в Україні, залучає нових клієнтів-іноземців.
З огляду на ці події, актуальне питання від наших клієнтів-підприємців: як правильно працювати, надавати послуги й отримувати дохід, якщо з’явились нові замовники – іноземці?
Перш за все, в цьому випадку потрібно розуміти, яка система оподаткування у вашого ФОП. Розповідаємо в сьогоднішній статті всі особливості.
Загальна система оподаткування
ФОП на загальній системі оподаткування може без проблем і змін продовжувати працювати з іноземними контрагентами. Єдине, на що варто звернути увагу – перелік видів діяльності, які не має право здійснювати фізична особа – підприємець на загальній системі оподаткування визначений. Цей перелік зазначено у ст. 4 Закону України від 7 лютого 1991 року № 698-ХІІ «Про підприємництво» із змінами та доповненнями. Інших обмежень, що стосуються ваших нових контрагентів – немає.
Спрощена система оподаткування
Тут вже потрібно виходити з того, яка у вас група єдиного податку – I, II чи III?
Це важливо, адже надавати послуги клієнтам, які знаходяться за кордоном, можна лише на 3-й групі єдиного податку.
Як відомо, на 1-й групі єдиного податку допустимі види діяльності, такі як торгівля на ринку чи надання побутових послуг населенню, взагалі не передбачає діяльність з такими клієнтами як іноземці.
А якщо ви зареєстровані на 2-й групі єдиного податку і плануєте розширити коло своїх клієнтів до іноземців, необхідно перейти на 3-тю групу єдиного податку у визначені законодавством терміни.
* заяву потрібно подавати не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, з якого планується перехід на нову групу (пп. 298.1.5 ПКУ). З першого числа першого місяця нового кварталу ви станете платником ЄП на новій групі.
Чому на 2-й групах не можна надавати послуги іноземцям?
До платників єдиного податку, які відносяться до другої групи відповідно до п.п. 2 п. 291.4 ст. 291 ПКУ належать ФОП, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства.
Тобто, на 2-й групі послуги можна надавати лише населенню та платникам єдиного податку, а не іноземним контрагентам.
У випадку порушення цієї законодавчої вимоги в разі надання послуг іноземцям, ФОП 2 групи повинен буде перейти на загальну систему оподаткування, а повернутися на спрощену зможе лише через рік.
Водночас, до платників єдиного податку, які відносяться до третьої групи, законодавець висунув наступні вимоги: це ФОП, які не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, не обмежена та у яких протягом календарного року обсяг доходу не перевищує 1167 розмірів мінімальної заробітної плати.
Тобто для платників 3 групи єдиного податку обмежень стосовно контрагентів – немає, саме це дозволяє ФОП 3 групи надавати послуги іноземцям і отримувати дохід у валюті.
Команда БІП щиро підтримує підприємців, які продовжують здійснювати діяльність в умовах війни і не бояться розширяти коло замовників. Якщо у вас залишилися питання з приводу роботи з іноземними клієнтами, звертайтеся за індивідуальною консультацією.
Загоровський Роман
29.04.2022