Неприбуткові організації: юридичні та бухгалтерські особливості
Специфіка діяльності організацій, метою яких не є отримання прибутку, наразі доволі актуальне питання з огляду на активну волонтерську діяльність в Україні під час війни. Ми вже розповідали, що краще обрати: громадську організацію чи благодійний фонд.
Сьогодні ж поговоримо про загальні особливості неприбуткових організацій: вимоги до отримання статусу неприбутковості, особливості ведення бухгалтерського обліку, поради щодо складання статуту тощо.
Статус неприбутковості
Податковим законодавством України, а саме п.133.4.1 ПКУ, висуваються окремі вимогу задля отримання статусу неприбутковості. Зокрема, до неприбуткових організацій можуть бути віднесені лише ті установи та організації, які одночасно відповідають наступним пунктам:
- Створені відповідно до свого профільного законодавства;
- Статутні документи містять заборону розподілу доходів (прибутків) між членами, засновниками;
* ця вимога не стосується бюджетних установ
- В статуті міститься твердження щодо передачі активів такій же організації чи бюджету у разі ліквідації НПО;
* ця вимога не стосується ОСББ, житлово-будівельних кооперативів та бюджетних установ
- Внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Зверніть увагу! Щоб отримати статус неприбутковості, важливо встигнути подати документи для включення в Реєстр неприбутковості протягом 10 днів з дня реєстрації, інакше до дати включення в Реєстр підприємство буде вважатися платником податку на прибуток – зареєстрвати благодійний фонд.
При порушенні умов перебування в цьому статусі, зокрема цільового(статутного) використання доходів/прибутків, кошторису тощо, організація втрачає статус неприбутковості з наступного місяця після порушення. Відповідно, надалі їй доведеться звітувати і сплачувати податок на прибуток на загальних підставах. Слід мати на увазі, що у разі виявлення порушень податківцями, статус втрачається заднім числом (місяцем порушення) з усіма наслідками штрафів та пені.
Чи можна отримувати прибуток?
Як бачимо, неприбуткова організація створюється без мети отримання прибутку з його розподілом між учасниками. Виходячи з цього існує думка, що НПО взагалі не дозволяється отримувати прибуток. Однак, це не так.
Головним фактором неприбутковості є не відсутність самого прибутку, а його використання на статутні цілі або заплановане використання. Тож дуже важливим у випадку реєстрації НПО є правильно складений статут, де зазначається діяльність організації.
Законодавство також не забороняє неприбутковим організаціям окрім своєї основної діяльності здійснювати й іншу підприємницьку, якщо ця діяльність відповідає цілям, для яких вони були створені, і сприяє їх досягненню (за умови, що профільне законодавство цього також не забороняє). Тож слід передбачити можливість здійснення конкретних видів діяльності у Статуті.
Бухгалтерський облік НПО
Неприбуткові організації ведуть бухгалтерський облік за загальними правилами та можуть використовувати спрощений План рахунків. При цьому, наказ про облікову політику, кошторис (фінансовий план) є обов’язковими – ведення бухгалтерського обліку НПО.
При відображенні доходів та витрат використовують метод нарахувань. Тобто доходи і витрати відображають у бухобліку та фінансовій звітності у момент їх виникнення, незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів. Результати операцій визнаються, коли вони відбуваються, а не тоді, коли отримуються або сплачуються за них кошти.
Звітність НПО складається з:
- Звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації;
- Річної фінансової звітності, де обов’язковими для заповнення є:
- ф. No 1 мс та No 2-мс – для мікро-неприбуткових організацій;
- ф. No 1-м та No 2-м – для малих;
- загальні форми – для середніх та великих.
- Звітів по іншим податкам (земельний, податок на нерухомість, тощо);
- Статистичної звітності у загальному порядку.
Як бачимо, НПО мають багато особливостей як на етапі реєстрації, так і під час здійснення діяльності. Тож якщо ви потребуєте юридичного та бухгалтерського супроводу неприбуткової організації, звертайтеся до БІП за допомогою.
Вікторія Чушенко
1.06.2022