Оподаткування в Україні при еміграції та роботі з-за кордону
З початку повномасштабного російського вторгнення на територію нашої держави, з 24 лютого 2022 р, мільйони українців вимушено покинули домівки та відправилися за кордон. За даними ООН число таких осіб вже сягає 4 мільйонів, більшість з яких знайшли притулок в країнах ЄС.
Відповідно до законодавства ЄС, всі українці, які виїхали через небезпеку, спричинену війною, мають право на тимчасовий захист, яке крім іншого містить доступ до ринку праці. В обставинах, що склалися, багато українців вже користуються правом офіційного працевлаштування в країнах тимчасового перебування, однак для багатьох залишається незрозумілим запитання, як при цьому сплачувати податки в Україну.
Спеціалісти БІП розібралися, як залишитися українським податковим резидентом, працюючи за кордоном.
Правила уникнення подвійного оподаткування
Перш за все, при розгляді даного питання, ми звернулися до норм, що регулюють уникнення подвійного оподаткування. Серед цих норм – Податковий кодекс України та відповідні конвенції про уникнення подвійного оподаткування.
В п.3.2.ПКУ зазначено, що норми міжнародних конвенцій мають перевагу над національним законодавством. Тож для того щоб визначитися з питанням статусу податкового резидента потрібно звернутися до відповідної конвенції про уникнення подвійного оподаткування з тією країною, де ви влаштувалися.
Наприклад, якщо ви переїхали до Польщі, таким документом буде Конвенція між урядом України і Урядом Республіки Польща про уникнення подвійного оподаткування доходів і майна та попередження податкових ухилень.
Стаття 4 цієї конвенції носить назву “Резиденція”. Більшість конвенцій що укладені з іншими країнами також мають схожі положення, адже вони розроблені за модельною конвенцією ОЕСР. В цій та інших статтях міститься кілька важливих правил, що допоможуть визначитись, куди ж все-таки ви маєте сплачувати податки:
- якщо фізична особа тимчасово проживає у кількох державах, вона залишається резидентом держави-громадянства.
Тобто, виїхавши в Польшу, наприклад і навіть отримавши там місцевий податковий номер при реєстрації в країні з метою отримати тимчасовий захист, ви все одно залишаєтеся податковим резидентом України;
- якщо виникає ситуація, коли неможливо точно визначити приналежність до якої країни має податковий резидент, це питання вирішується компетентними органами всіх причетних держав-сторін спору.
Тобто, в нашому випадку Державна податкова служба України сама займатиметься цим питанням з відповідним органом країни-місця вашого тимчасового знаходження;
- з метою уникнення подвійного оподаткування, компетентні органи відповідних сторін мають за взаємною згодою позбутися будь-яких труднощів та сумнівів, що виникають при тлумаченні або застосуванні угоди.
Визначення податкового резидентства
Надалі, слід розглянути кілька правил, що передбачені нашим Податковим кодексом, для визначення статусу податкового резидента (ст. 14.1.213 ПКУ):
- Фізична особа-резидент (в розумінні українського законодавства) — це фізична особа, яка має місце проживання в Україні;
- Навіть якщо особа має місце постійного проживання в іншій країні, проте водночас має більш тісні особисті та/чи економічні зв’язки в Україні, вона вважається резидентом України;
- Якщо особа не має місця постійного проживання у жодній з держав, а також не можна визначити, в якій країні особа має тісні особисті та/чи економічні зв’язки, вона вважатиметься резидентом за умови перебування в Україні не менше 183 днів.
* кількість днів зазначена включаючи день приїзду та від’їзду протягом періоду або періодів податкового року.
- Якщо неможливо точно визначити резидентство фізичної особи з огляду на всі перелічені правила, особа вважається українським податковим резидентом, якщо вона є громадянином України.
- І наостанок, самостійне визначення фізичною особою території України в якості свого основного місця проживання або її реєстрація в Україні як суб’єкта підприємницької діяльності – достатня підстава вважати таку особу резидентом.
Також наголошуємо на вашому праві отримати довідку-підтвердження статусу податкового резидентства України. ДПС надають її протягом 10 робочих днів з дня запиту.
Таку довідку ви можете надати за місцем вимоги, якщо у вас за кордоном виникають проблемні питання щодо несплати вами податків в країні перебування.
* отримання такої довідки в електронній формі наразі, на жаль, не передбачено.
Команда БІП підтримує всіх українців, які продовжують сплачувати податки в Україну. Тож в разі виникнення додаткових запитань з цього або іншого приводу, звертайтеся до наших спеціалістів за консультацією.
Мартинюк Алла
27.04.2022