Умови оподаткування 2% на спрощеній системі 3-ї групи
Держава продовжує всебічно підтримувати підприємців під час складного економічного періоду – воєнного стану. Так, Законом “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану”, що вступив в силу з 17.03.2022 р., передбачено нові особливості оподаткування спрощенців на 3-й групі.
Ми вже розповідали детально про нову ставку 2% та розрахунок суми до сплати на цій ставці.
В сьогоднішній статті розглянемо вимоги та обмеження, що висуваються до спрощенців 3-ї групи, які бажають перейти на 2-відсоткове оподаткування, а також, які умови перебування на цій ставці.
Вимоги та обмеження
Зауважимо, що для спрощенців 3-ї групи-платників 2% встановлено обмеження лише щодо видів діяльності.
- Допустимі види діяльності – будь які, крім встановлених обмежень. На цій групі СГД (юридичні та фізичні особи) не можуть здійснювати:
-
- діяльність з організації, проведення азартних ігор, лотерей (крім розповсюдження лотерей), парі (букмекерське парі, парі тоталізатора);
- обмін іноземної валюти;
- виробництво, експорт, імпорт, продаж підакцизних товарів (крім роздрібного продажу паливно-мастильних матеріалів в ємностях до 20 л, імпорту автомобілів легкових, кузовів до них, причепів та напівпричепів, мотоциклів, транспортних засобів, призначених для перевезення 10 осіб і більше, транспортних засобів для перевезення вантажів та діяльності фізичних осіб, роздрібної торгівлі підакцизними товарами);
- видобуток, реалізацію корисних копалин (крім видобування підземних та поверхневих вод підприємствами, які надають послуги централізованого водопостачання та водовідведення);
- страхові (перестрахові) брокери, банки, кредитні спілки, ломбарди, лізингові компанії, довірчі товариства, страхові компанії, установи накопичувального пенсійного забезпечення, інвестиційні фонди і компанії, інші фінансові установи, визначені законом;
- реєстратори цінних паперів;
- представництва, філії, відділення та інші відокремлені підрозділи юридичної особи, яка не є платником єдиного податку;
- фізичні та юридичні особи-нерезиденти;
- Граничний обсяг доходу – без обмежень;
- Кількість найманих працівників – не обмежено.
Умови перебування
Зверніть увагу, що перелічені нижче умови дійсні тимчасово – з 1 квітня 2022 року до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України.
- Ставка ЄП (єдиного податку) – 2% від обсягу отриманого доходу;
- Облік:
-
- Для неплатників ПДВ – у довільній формі шляхом щомісячного відображення отриманих доходів;
- Для платників ПДВ – у довільній формі шляхом щомісячного відображення доходів та витрат, а за типовою формою, встановленою МФУ – після її появи. Ведення обліку товарних запасів за певних умов;
- РРО – застосовується;
- Звітність – щомісячна Декларація з єдиного податку подається до 20 числа місяця наступного за звітним. У разі неможливості вчасно подати Декларацію – обов’язково необхідно подати її протягом 6 місяців після завершення воєнного стану;Якщо є наймані працівники та/або здійснювались виплати чи нарахування доходу на користь ФОПів чи фізичних осіб – звіт подається протягом 40 календарних днів після закінчення кварталу.
- Строки сплати податків
ЄП – протягом 10 календарних днів, що настають за граничним строком подання Декларації;
ЄВ (за себе) – дозволяється не сплачувати з 01.03.2022 р. + 12 календарних місяців після закінчення воєнного стану.
* на період несплати єдиного внеску, вам не буде нараховуватись страховий стаж.
ПДФО, ВЗ, ЄВ (в разі наявності найманих працівників) – сплачуються 2 рази на місяць.
Особливості переходу на ставку 2%
Існуючі суб’єкти господарювання будуть зареєстровані платниками ЄП 2% з наступного робочого дня після подання заяви. В свою чергу, новостворені СГ вважаються платниками ЄП 3-ї групи з особливостями, які протягом 10 днів з дня їх державної реєстрації подали відповідну заяву.
Платники єдиного податку не є платниками ПДВ. Якщо СГ до переходу на ЄП за ставкою 2% був платником ПДВ – реєстрація платником ПДВ призупиняється. Такі СГ позбавляються права на складання ПН та РК за операціями після переходу на сплату ЄП за ставкою 2%.
Платник податків повертається на систему оподаткування, яка використовувалася до переходу на систему єдиного податку за ставкою 2% з початку наступного календарного місяця після припинення воєнного стану, а новостворені переходять на загальну систему оподаткування.
Щоб перейти на спрощену систему, їм необхідно буде подати заяву за 15 днів до початку нового кварталу.
Як бачимо, перехід на ЄП за ставкою 2% має свої особливості. Якщо у вас не виходить самостійно розібратися з ними, звертайтеся до БІП за допомогою. Ми надамо кваліфіковану консультацію та допоможемо здійснити всі необхідні реєстраційні дії.
Вікторія Чушенко
13.05.2022