Важливість первинних документів для ФОП на спрощеній системі оподаткування
Питання наявності первинних документів для фізичної особи-підприємця на спрощеній системі оподаткування особливо актуальне. Більшість ФОП, вибираючи ССО, впевнені, що система оподаткування не потребує інших вимогах, крім наявності книги обліку доходів і дотримання лімітів. Однак в ході податкової перевірки деякі ФОПи стикаються з пильною увагою інспекторів до первинних документів. Чому це так важливо податківцям і що конкретно вони досліджують-розглянемо далі.
Для чого ФОП первинні документи
Наскільки відомо, ФОП зобов’язаний здійснювати свою діяльність та отримувати дохід відповідно до КВЕД, зазначених у виписці з Реєстру платників єдиного податку. Щоб підприємець зміг підтвердити, що прибуток був отриманий за зареєстрованими видами діяльності, потрібні первинні документи.
У разі якщо первинна документація, що підтверджує отримання доходу за офіційними КВЕД відсутня, прибуток підприємця оподатковуватиметься за іншими ставками: у розмірі 15% від доходів для платників ЄП 2 групи та 10% для платників 3 групи без ПДВ. Також ФОП доведеться за 10 календарних днів до початку наступного кварталу написати заяву про перехід на загальну систему оподаткування.
Якщо не зробити цього добровільно, в ході аудиторської перевірки органи можуть позбавити підприємця права перебувати на ССО. Це спричинить сплату ПДФО за ставкою 18% , військового збору в розмірі 1,5%, ЄСВ у розмірі 22% з суми чистого доходу ФОП.
Варто зазначити, що податкові інспектори можуть позбавити підприємця права застосовувати спрощену систему оподаткування «заднім числом». Як це може статися?
У разі якщо підприємець, який веде діяльність з 2017 року, не надасть первинних документів за цей період, його можуть позбавити статусу спрощенця за всі роки ведення діяльності. В результаті відбудеться перерахунок податку на прибуток ФОП за ставкою 18%, з урахуванням військового збору (1,5%) і єдиного соціального внеску в розмірі 22%.
Щоб зменшити суму податку до сплати, підприємцю важливо пред’явити за даний період первинні документи, що підтверджують вироблені витрати. Але, як показує практика, у фірм, що надають IT-послуги, витрати в більшості випадків мінімальні, а інші ФОПи, як правило, такі документи не зберігають. Крім того, якщо у підприємця відсутня первинна документація на придбані товари, податкові органи можуть порахувати, що вони були куплені у фізичної особи і зобов’яжуть ФОП сплатити ПДФО та військовий збір.
На практиці до суб’єктів господарювання, які не надали під час аудиту первинні документи, що підтверджують поставку товарів, може бути застосовано фінансове стягнення у подвійному розмірі від вартості реалізації продукції, але не менше 10 НМДГ (за статтею 20 Закону № 265). Також ФОП, які не зуміли Підтвердити, які саме організації продали їм товар, і що саме цей товар був ними реалізований, можуть позбавити права сплати єдиного податку.
Які документи повинні бути у ФОП на єдиному податку?
- банківська виписка;
- товарний чек;
- квитанція;
- фіскальний чек касового апарату;
- рахунки-фактури (інвойси);
- акти наданих послуг;
- видаткові накладні.
При отриманні готівки в якості оплати за послуги або товар ФОП зобов’язаний виписати товарний чек або розрахункову квитанцію, що підтверджують прихід коштів. Якщо були надані послуги, ФОП слід оформити акт із зазначенням найменування послуги та їх суми. Ліміт операцій з готівкою, включаючи розрахунки через термінал, становить 220 МЗП (з 01.01. 2021 ця сума змінена до 1 млн. 320 тис. гривень).
Зверніть увагу! Підприємцю слід уважно стежити за тим, який товар вказується в первинних документах в якості реалізованого. Якщо в ході перевірки виявиться, що ФОП продає товар, які не купував (тобто по ньому немає документації), у органів з’являться сумніви в його походженні.
Також індивідуальним підприємцям варто мати на увазі: відсутність первинної документації обкладається штрафом у розмірі 1020 гривень за перше порушення та 2040 гривень за повторно виявлене порушення протягом року.
Лісаковська Юлія
2.08.2021