Заповни форму

Залиш свої контактні дані - і ми обов’язово зв’яжемося з тобою.




    BIP
    • Про нас
    • Блог
    • Клієнти
    • Вакансії
    • Курси
    • UA
    • RU
    Пн-Пт з 9:00 до 18:00
    +38 (050) 629 04 69
    • +38 (050) 629 04 69
    • Бухгалтерські послуги
      • Бухгалтерський супровід ФОП
      • Ведення бухгалтерського обліку ТОВ
      • Подання звітності ФОП
      • Кадровий облік
      • Консультація бухгалтера
      Всі послуги
    • Юридичні послуги
      • Реєстрація ФОП
      • Реєстрація ТОВ
      • Розробка договорів
      • Реєстрація РРО
      • Юридична консультація
      Всі послуги
    • Пакети послуг
    • Прайс
    Залишити заявку
    arrow Назад до статтей

    Яку систему оподаткування обрати при реєстрації ФОП?

    Після реєстрації ФОП постає питання: яку систему оподаткування обрати? На якій буде вигідніше працювати? Спробуємо розібратись разом, пройдемося по критеріям вибору…

    В Україні існує дві системи оподаткування: загальна та спрощена (єдиний податок). Порівняємо їх за деякими критеріями:

    Період обрання (переходу) на певну систему оподаткування

    Після реєстрації ФОП ви автоматично стаєте платником податків на загальній системі оподаткування. Навіть, якщо ви не відвідували орган податкової служби, органи Мінюсту передали інформацію про реєстрацію вас як ФОП в електронному вигляді і ви перебуваєте на обліку в органі ДПС як платник податків автоматично. Для обрання ж спрощеної системи оподаткування потрібно подати заяву або разом з заявою на реєстрацію ФОП, або окремо безпосередньо в органі ДПС. Заяву потрібно подати для обрання 1-ї або 2-ї групи єдиного податку до кінця місяця, в якому зареєстровано ФОП; для обрання 3-ї групи – протягом 10 календарних днів з дня реєстрації ФОП. Якщо ви вже діючий ФОП давно і бажаєте змінити систему оподаткування, ви це можете зробити лише з нового кварталу, подавши заяву не пізніше, ніж за 15 календарних днів до початку кварталу для переходу на спрощену систему оподаткування, та не пізніше, ніж за 10 календарних днів для переходу на загальну систему оподаткування (ст. 298.1.4, 298.2.1 ПКУ).

    Ведення обліку та складання звітності

    На спрощеній системі оподаткування ФОП веде облік лише доходу. Дані отримання доходу мають відображатись в книзі обліку доходів. Однак, фізична особа – підприємець, згідно п.2 ст.55 Господарського кодексу України є суб’єктом господарювання, тому на нього поширюються його норми. Згідно ч. 8 ст.19 Господарського кодексу України всі суб’єкти господарювання зобов’язані вести первинний облік результатів своєї діяльності.

    Незважаючи на те, що підприємець не зобов’язаний вести бухгалтерський облік та сплата єдиного податку не залежить від наявності первинних документів, жодна законодавча норма не звільняє платників єдиного податку від обов’язку мати первинну документацію. Відповідно до пунктів 16.1.5 і 85.4 Податкового кодексу співробітники податкової служби вправі вимагати первинні документи при проведенні перевірки. ФОП на спрощеній системі оподаткування після закінчення звітного періоду має подати до органу ДПС Декларацію платника єдиного податку протягом 40 к.днів та 60 к.днів для 3-ї та 2-ї/1-ї груп відповідно.

    На загальній системі оподаткування підприємець веде облік як доходів, так і витрат, які підприємець має вносити в книгу обліку доходів та витрат. ФОП на загальній системі оподаткування звітує раз на рік протягом 40 к.днів після закінчення звітного періоду. Необхідно подати декларацію про майновий стан і доходи з відповідними формами до неї.

    При цьому зауважимо, що як доходи, так і витрати мають бути документально підтверджені.

    Нарахування та сплата податків: ставки та терміни

    На загальній системі оподаткування ФОП має сплачувати з суми ЧИСТОГО доходу наступні податки: ПДФО (податок на доходи фізичних осіб) у розмірі 18% та військовий збір у розмірі 1,5%. ПДФО ФОП на загальній системі має сплачувати авансовими внесками: за І-й кв. – до 19 квітня, за ІІ-й кв. – до 19 липня, за ІІІ-й кв. – до 19 жовтня. За ІV-кв. остаточний розрахунок зі сплати ПДФО ФОП має сплатити за результатами поданої декларації про майновий стан та доходи  протягом 10 к.днів після закінчення граничного терміну подання декларації, тобто до 19 лютого.

    Військовий збір авансами сплачувати не потрібно – лише за підсумками поданої річної декларації протягом 10 к.днів після закінчення граничного терміну подання декларації (до 19 лютого).

    ФОП на спрощеній системі оподаткування сплачує єдиний податок, – його розмір залежить від обраної групи:

    • Для 1-ї групи ЄП – до 10% від встановленого на 1-е січня поточного року прожиткового мінімуму;
    • Для 2-ї групи ЄП – до 20% від встановленої на 1-е січня поточного року мінімальної заробітної плати;
    • Для 3-ї групи ЄП – 3% для платників ПДВ, або 5% без ПДВ – від суми валового доходу.

    Платники єдиного податку 1-ї та 2-ї груп мають сплачувати ЄП до 20-го числа за поточний місяць щомісячно, платники 3-ї групи – протягом 10 к.днів після граничного терміну подання звітності.

    ЄСВ (єдиний соціальний внесок): ставка, терміни сплати та звітність

    Ставка ЄСВ складає 22,0%: для платників загальної системи оподаткування – від суми чистого доходу, проте не менше ніж від мінімальної заробітної плати, встановленої у відповідному місяці, за який сплачується ЄСВ; для платників спрощеної системи оподаткування – від мінімальної зарплати відповідного місяця сплати. ФОП на загальній системі оподаткування рахують чистий дохід для сплати ЄСВ за кожен місяць окремо.

    Для сплячих ФОП на загальній системі оподаткування планують відмінити обов’язковість сплати ЄСВ (04.02.2020р. прийнято в першому читанні Законопроект № 2166 від 20.09.2019р.)

    Терміни сплати ЄСВ однакові – до 20-го числа (по 19-е включно) наступного місяця за попередній квартал.

    Звітність з ЄСВ подається раз на рік – протягом 40 к.днів після закінчення року не залежно від системи оподаткування.

    Обмеження за кількістю найманих працівників та обсягом виручки

    На загальній системі оподаткування немає обмежень щодо кількості найманих працівників та обсягу виручки.

    На спрощеній системі оподаткування на сьогодні наступні обмеження:

    • Для платників 1-ї групи ЄП – обсяг доходу – до 300 тис. грн. протягом одного календарного року, найманих працівників мати не можуть;
    • Для платників 2-ї групи ЄП – обсяг доходу – до 1,5 млн. грн. протягом одного календарного року та до 10 найманих працівників;
    • Для платників 3-ї групи ЄП – обсяг доходу – до 5,0 млн. грн. протягом одного календарного року; кількість найманих працівників необмежена.

    Якщо говорити про переваги тієї чи іншої системи, то слід в першу чергу, проаналізувати очікувані доходи та витрати, яку суму чистого прибутку ви плануєте отримувати, та яка суму доходу та витрат. Однак не забувайте, що при перебуванні на загальній системі оподаткування слід всі витрати підтверджувати документально. Простіше працювати на спрощеній системі оподаткування, однак якщо сума чистого прибутку у вас буде незначна, а сума доходу навпаки, то можливо, вам вигідніше буде застосувати загальну систему оподаткування. Все індивідуально, і треба розглядати всі критерії, щоб зробити правильний вибір.

    Також загальна система оподаткування  у випадку підписання Президентом Законопроекту 2166 «Про внесення змін до Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (щодо усунення дискримінації за колом платників)» буде приваблива для «сплячих» ФОП, які не отримують доходу.

    Про обсяги штрафних санкцій для різних систем оподаткування, читайте у наступній статті.

    Наталя Юдіна 12.02.2020

    smile

    Популярні послуги

    • Реєстрація ФОП
    • Бухгалтерський супровід ФОП
    • Подання звітності ФОП
    • Переведення на спрощену (або загальну) систему оподаткування
    • Консультація бухгалтера
    Всі послуги

    blank
    Статті

    18.05.2022

    Добровільна сплата ЄСВ та страховий стаж

    Ми продовжуємо розповідати про податкові стимули, які впроваджує держава з метою підтримки українського бізнесу під час війни. Одним з таких стимулів є можливість не сплачувати єдиний соціальний внесок.

    Загоровський Роман

    Документирование ущерба, нанесенного военными действиями агрессора
    Статті

    18.05.2022

    Документування збитків, завданих військовими діями агресора

    Звертаємо увагу, що для можливості в майбутньому розраховувати на грошову або іншу форму компенсації за зруйноване та пошкоджене нерухоме майно громадян потрібно правильно задокументувати спричинені збитки

    Мартинюк Алла

    Подача декларації та сплата податків на 3-й групі ЄП за ставкою 2%
    Статті

    16.05.2022

    Подача декларації та сплата податків на 3-й групі ЄП за ставкою 2%

    Як відомо, платники Єдиного податку 3-ї групи з 01 квітня 2022 року до закінчення військового стану мають можливість перейти на ставку ЄП у розмірі 2%

    Наталя Юдіна

    Умови оподаткування 2% на спрощеній системі 3-ї групи
    Статті

    13.05.2022

    Умови оподаткування 2% на спрощеній системі 3-ї групи

    Розглянемо вимоги та обмеження, що висуваються до спрощенців 3-ї групи, які бажають перейти на 2-відсоткове оподаткування, а також, які умови перебування на цій ставці

    Вікторія Чушенко

    Особливості прийняття на роботу в умовах воєнного стану
    Статті

    12.05.2022

    Особливості прийняття на роботу в умовах воєнного стану

    В цій статті ми розглянемо актуальні особливості трудових правовідносин, які виникають при прийнятті нових працівників на роботу в умовах воєнного стану

    Мартинюк Алла

    blank
    Статті

    11.05.2022

    Призупинення трудових відносин на час війни

    З моменту впровадження воєнного стану, багато підприємств, зокрема з найманими працівниками, стикнулися з неможливістю провадити діяльність. Це, в свою чергу, унеможливлює надання роботи працівникам

    Загоровський Роман

    Бронювання працівників під час мобілізації
    Статті

    10.05.2022

    Бронювання працівників під час мобілізації

    До числа військовозобов’язаних, які не підлягають призову на військову службу під час мобілізації в умовах воєнного стану, належать особи, заброньовані за державними структурами, а також підприємствами та організаціями

    Наталя Юдіна

    На що впливає продовження терміну дії воєнного стану для бізнесу
    Статті

    6.05.2022

    На що впливає продовження терміну дії воєнного стану для бізнесу

    Як показує практика, продовження воєнного стану напряму впливає на ведення бізнесу в нашій країні

    Мартинюк Алла

    Актуальний список доступних реєстраційних дій для ФОП на 2022 рік
    Статті

    3.05.2022

    Реєстраційні дії для ФОП станом на початок травня 2022 року

    Спеціалісти БІП вирішили підготувати для читачів актуальний перелік доступних реєстраційних дій для фізичних осіб підприємців станом на травень 2022 року

    Лісаковська Юлія

    Читати більше статей
    BIP
    • UA
    • RU
    • Бух. послуги
    • Ведення бухгалтерії ФОП
    • Ведення бухгалтерії ТОВ
    • Кадровий облік
    • Подання звітності
    • Консультація бухгалтера
    • Пакети послуг
    • Юр.послуги
    • Реєстрація ФОП
    • Реєстрація ТОВ
    • Реєстрація РРО
    • Розробка ІТ-договорів
    • Консультація юриста
    • Послуги адвоката
    • Прайс
    • Про нас
    • Клієнти
    • Блог
    • Вакансії
    • Privacy policy
    • Онлайн-курс
    Залишити заявку
    • telegram
    • linkedIn
    • instagram
    • facebook

    E-mail:

    info@bip.net.ua

    Адреса:

    м. Київ, вул. В. Стуса 35-37, блок № 7, поверх 9, офіс 911

    Телефон:

    +38 (050) 629 04 69

    Copyright © bip.net.ua

    Всі права захищені