Законодавчі нововведення щодо збільшення штрафів за неподання податкової звітності
На днях урядовцями було ухвалено законопроєкт, який передбачає внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення з метою посилення відповідальності за порушення порядку подання податкової звітності або її неподання. Що це означає для платників податків та який розмір штрафів слід очікувати в разі прийняття відповідного Закону? Розбираємося в новій статті разом з юристами БИП.
Відповідний законопроєкт, підтриманий на останньому засідання КМУ, був розроблений Міністерством юстиції України. З його повним текстом можна ознайомитись тут. Згідно з цим планується внесення змін, до статті 163-1 КпАП, якою встановлено перелік порушень порядку ведення податкового обліку, а також надання аудиторських висновків, та штрафи за це. Нововведення, зокрема, стосуються саме розмірів штрафів за всі зафіксовані статтею порушення.
Які тепер будуть штрафи за неподання податкової звітності?
Відтепер планується застосування адмінштрафів у розмірі від 100 до 150 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (НМДГ). Нагадаємо, що наразі НМДГ складає 17 грн, отже відповідний штраф становитиме від 1700 до 2550 грн.
Такий розмір штрафу буде у 20 разів перевищувати нині діючий, адже поки законопроект не прийнято, порушникам порядку подачі податкової звітності загрожує від 5 до 10 НМДГ, що складає лише 85-170 грн.
Дії, за які передбачено настання адміністративної відповідальності та стягнення таких штрафів, наступні:
- порушення порядку ведення податкового обліку;
- порушення подання податкової звітності, надання аудиторських звітів;
- порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку;
У разі, якщо одну з перелічених дій буде скоєно особою, яка вже притягалась за таке саме порушення протягом поточного року, штраф буде ще більший – від 150 до 250 НМГД, що становить від 2550 до 4250 грн. Це знову таки значно більше, ніж теперішній розмір, що становить від 10 до 15 НМГД, тобто 170-255 грн.
Додаткові зміни
Крім збільшення штрафів, відповідним законопроєктом передбачається зміна деяких законодавчих формулювань з питань впровадження єдиної звітності з ПДФО, ВЗ та ЄСВ, для приведення всіх норм у відповідність. Це стосується норм ст. 163-4 та 165-1 КпАП. Наприклад, замість фрази «державним податковим інспекціям за встановленою формою відомостей про доходи громадян» пропонується формулювання: «податковим органам податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску».
Звертаємо увагу, що відповідний законопроект наразі лише ухвалено урядом. Законної чинності він набере у разі його прийняття з наступного дня після офіційного опублікування.
Наталя Юдіна
24.11.2021