Оподаткування операцій з криптовалютою для ФОП
Цифрові технології набирають обертів надто стрімко. Це призводить до того, що законодавство просто не встигає регламентувати нові відносини. Яскравим прикладом цього є правова неврегульованість операцій з криптовалютою, не дивлячись на доволі активне її використання.
Отже, в законодавстві України відсутнє визначення правового статусу криптовалюти. Це призводить до того, що учасники економічних відносин з використанням цифрової валюти фактично здійснюють діяльність поза межами нормативного державного поля. І, відповідно, на будь які питання, що пов’язані з оподаткуванням доходу, отриманого від інвестування в криптовалюту, однозначних, а тим паче законодавчо підтверджених відповідей немає.
Чи обкладається криптовалюта податком
З огляду на відсутність нормативного визначення криптовалюти, не можна вважати доходом фізичної особи підприємця на єдиному податку дохід, отриманий від інвестування в криптовалюту. І знову ж таки, з причини упущення в чинному податковому законодавстві будь-яких спеціальних норм, які б закріплювали умови оподаткування та декларування подібних доходів, податківці схиляються до того, що такий актив фізичних осіб підлягає оподаткуванню згідно з загальними правилами. Те саме ви можете почути й на індивідуальних консультаціях податкових органів, якщо звернетесь із запитом в якості платника податків.
Для прикладу розглянемо зміст індивідуальної податкової консультації під номером 4928/ІПК/99-00-04-05-03-06, яка була надана платнику податків, який звернувся за поясненням до ДПС, оскільки здійснює продаж криптовалюти. Але спершу нагадаємо загальні правила оподаткування доходів фізичної особи. Так, згідно з законом, фізичні особи, що є резидентами, та володіють доходами з будь-якого джерела (як з національного, так і з іноземного) вважаються платниками податків на доходи фіз. осіб та військового збору. Водночас, податковий закон закріплює норму, згідно з якою сума доходу, отриманого з іноземного джерела, входить в склад загального річного доходу, що підлягає оподаткування. І, відповідно, отримувач зобов’язаний надати податкову декларацію за рік.
Отже, щодо пояснення ДПС. Суб’єкт звернення запросив у служби пояснення щодо порядку оподаткування його доходу від здійснення продажу криптовалюти. Також заявник запитав, як правильно відобразити зазначений дохід в декларації про його майновий стан і доходи.
Регулятор надав наступні пояснення: якщо відповідний дохід, а саме від продажу цифрової валюти (в нашому випадку крипти), був отриманий під час здійснення операції купівлі-продажу з іншим резидентом, його має бути додано в склад загального місячного (річного) оподатковуваного доходу. Проте, якщо дохід було отримано від взаємовідносин з нерезидентом, він буде вважатися іноземним і оподатковуватись податком на доходи фізичних осіб і військовим збором на загальних підставах.
До того ж, як вказується в змісті консультації, особа, що отримала дохід від інших суб’єктів, які не виступають податковими агентами, або ж іноземні доходи, зобов’язана додати суму цих доходів до загального річного оподатковуваного доходу. Також в цьому випадку за наслідками звітного податкового року треба подати податкову декларацію і сплатити податок на доходи фіз. осіб і військовий збір за цими активами.
Проаналізувавши відповідний документ, доходимо до висновку, що, дохід, отриманий в результаті операцій купівлі-продажу криптовалюти має наразі бути оподаткованим в Україні за загальними правилами: за ставкою 18% податку і 1,5% військового збору.
Однак не забуваймо, що індивідуальні податкові консультації мають особистий характер, і стосуються конкретної ситуації заявника.
Що ж щодо звітності?
Загальні податкові правила, актуальні на 2021 р., встановлюють наступні умови:
- у термін до 1 травня мають бути задекларовані всі доходи.
- у термін до 1 серпня мають бути сплачені податки та військовий збір до бюджету
* щодо іноземного доходу від продажу криптовалюти до 31 грудня ви маєте право на подачу до податкового органу заяви з проханням перенести строк на подачу декларації. Таким чином можна відтермінувати строк сплати до 10 січня наступного року. Нагадуємо, що наразі доступне онлайн заповнення податкової декларації через електронний кабінет платника податків.
Отже, у зв’язку з відсутністю законодавчого регулювання правовідносин пов’язаних з криптовалютою не можна однозначно вважати, що ФОП на єдиному податку може здійснювати будь які операції з криптовалютою. В податковому законодавстві також відсутня норма, що зазначає порядок оподаткування доходу, отриманого від даного роду операцій. Зі свого боку, все ж таки ми радимо перед здійсненням операцій з криптовалютою отримати індивідуальну податкову консультацію стосовно вашої ситуації.
А тим часом, очікуємо законодавчого регулювання даного питання і радіємо новинам, що на розгляді вже є певні законопроекти, які можуть врегулювати правовідносини щодо того, як легально використовувати та проводити операції з криптоактивами в Україні. Також відповідними законопроектами передбачається врегулювання володіння та зберігання цифрової валюти, а також її обігу, та закріплення загальних засад функціонування та нормативного регулювання українського ринку віртуальних активів.
Вікторія Чушенко
20.08.2021