Подача декларації та сплата податків на 3-й групі ЄП за ставкою 2%
Як відомо, платники Єдиного податку 3-ї групи з 01 квітня 2022 року до закінчення військового стану мають можливість перейти на ставку ЄП у розмірі 2%. Ми вже розповідали про умови перебування на цій ставці, а також особливості переходу. Сьогодні розповімо детальніше, як заповнювати декларацію та сплачувати податки.
Особливості заповнення та подачі податкової декларації
Перейшовши на ставку 2%, платник податку має подавати податкову декларацію щомісячно до 20 числа наступного за звітним місяцем. Щомісячна декларація для платників єдиного податку 3-ї групи за ставкою 2% затверджена Наказом Мінфін від 26.04.2022 р. № 124, а форма декларації діє з 6 травня 2022 р.
Тобто, за квітень граничний термін подання декларації – 20 травня 2022р.
Слід розуміти, що податкова декларація має типи подання – звітна (подається вперше за звітний період), звітна нова (подається при виправленні помилок, але ще термін подачі декларації не минув), уточнююча (подається при виправленні помилок, коли термін подання декларації закінчився).
Нова форма податкової декларації складається з:
- основного документу – декларація;
- додатку 1 – «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік»;
- додатку 2 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску».
При заповненні декларації у головному документі зазначаємо місяць, за який подаємо звітність (наприклад: 04 2022). Заповнюємо дані платника та орган, до якого подаємо декларацію.
У розділі 1 «Розрахунок податкових зобов’язань з єдиного податку» ставимо загальну суму оподаткованого доходу за квітень.
Розділ 2 «Розрахунок податкових зобов’язань з єдиного податку з урахуванням позитивного значення різниці між сумою загального мінімального податкового зобов’язання та загальною сумою сплачених податків, зборів, платежів та витрат на оренду земельних ділянок» передбачає заповнення таблиці.
Таблиця заповнюється платниками єдиного податку третьої групи зі ставкою 2 відсотки доходу – власниками, орендарями, користувачами на інших умовах (у т. ч. на умовах емфітевзису) земельних ділянок, віднесених до сільськогосподарських угідь, у яких виникає обов’язок подавати додаток із розрахунком загального мінімального податкового зобов’язання у складі податкової декларації за грудень поточного року (на підставі пункту 297-1.1 ПКУ). Отже, дану таблицю заповнюють не всі і за квітень 2022 року цю таблицю ми не заповнюємо.
Розділі 3 «Визначення податкових зобов’язань у зв’язку з виправленням самостійно виявлених помилок» заповнюється лише у разі виправлення помилок, допущених під час перебування на спеціальній ставці.
Додаток 1 «Розрахунок загального мінімального податкового зобов’язання за податковий (звітний) рік» подається землевласниками/землекористувачами сільськогосподарського призначення лише раз на рік, тому за квітень його подавати не потрібно.
Додаток 2 «Відомості про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску» подається раз в кінці року, тому за квітень також не потрібно подавати цей додаток.
Але є виключення! Якщо ФОП припиняє діяльність, то додаток 2 подається при подачі ліквідаційної звітності, в якому відображаються всі сплати ЄСВ. Також додаток 2 подається, якщо вам потрібно оформити пенсію протягом року, або отримати страхові виплати, такі як лікарняні, декретні та інше. В таких випадках Додаток 2 подається у складі декларації за відповідний місяць.
Сплата податків
Сплата Єдиного податку у розмірі 2 % має бути здійснена протягом 10 календарних днів відповідно до п.п. 9.7 п. 9 підрозд. 8 розд. ХХ ПКУ.
Якщо ви не сплачуєте ЄСВ згідно статті 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування” (якщо ви є найманим працівником, роботодавець сплачує за вас ЄСВ в повному обсязі, якщо у вас інвалідність або ви пенсіонер за віком та інше), що дає право на звільнення або добровільну сплату за себе єдиного внеску, то Додаток 2 не заповнюєте і не подаєте.
Також нагадуємо, що з 1 березня 2022 року на час воєнного положення та протягом 12 місяців після припинення ФОП-єдинники та ФОПи на загальній системі можуть відмовитись від обов’язкової сплати ЄСВ за себе, але в такому випадку страховий стаж не буде нараховуватись за період несплати. В такому випадку місяці відмови від сплати ЄСВ в Додатку 2 не заповнюються.
Сподіваємося, тепер вам зрозумілі всі особливості нової ставки оподаткування. Якщо у вас залишилися питання, звертайтесь за індивідуальною консультацією бухгалтера до спеціалістів БІП.
Наталя Юдіна
16.05.2022