Призупинення трудових відносин на час війни
З моменту впровадження воєнного стану, багато підприємств, зокрема з найманими працівниками, стикнулися з неможливістю провадити діяльність. Це, в свою чергу, унеможливлює надання роботи працівникам. Тож після початку воєнної агресії росією проти України вимушено за ініціативою роботодавця або працівника оформляються відпустки за власний рахунок.
Однак Державою було прийнято кілька законодавчих нововведень для сприяння врегулюванню відносин між роботодавцями та працівниками на час війни. Про ці зміни, а саме новоприйнятий закон України 2136 про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану, що набрав чинності 24 березня 2022, ми вже розповідали. Зокрема, ці нововведення передбачають використання нового поняття в трудовому законодавстві – призупинення дії трудового договору.
Тож, перед роботодавцями постає питання: яку відпустку за власний рахунок краще оформити: «через воєнний стан» чи «через карантин»? Чи можливо взагалі краще призупинити дію трудового договору? Давайте розберемось.
Відпустка за власний рахунок
Обидва види відпусток (через воєнний стан або через карантин) надаються тільки з ініціативи та на прохання працівника. При цьому, вони не мають обмежень по строку, адже в даному випадку на такі відпустки не поширюються часові обмеження за ст. 26 Закону про відпустки. Отже, можна оформляти будь-яку з них, яку працівник та роботодавець вважають актуальнішою.
Наприклад, у регіонах України, де не було активних бойових дій, можливо, краще оформляти відпустку «через карантин». Однак відпустка «через воєнний стан» теж можлива на всій території України, навіть якщо у даній місцевості й не ведуться активні бойові дії. Законом № 2136 ніяких додаткових умов для оформлення такої відпустки, окрім власне воєнного стану, не висувається.
Зверніть увагу, що період перебування працівником у відпустці без збереження зарплатні увійде до стажу, що, в свою чергу, надає право на щорічну відпустку.
Призупинення дії трудового договору
Нововведеною альтернативою відпустки за власний рахунок «через воєнний стан» є призупинення дії трудового договору (ст. 13 Закону № 2136). Для роботодавця такий варіанту дає перевагу припинити трудовий договір без отримання згоди працівника, на відміну від відпустки за власний рахунок.
Призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою та, відповідно, тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.
Звертаємо вашу увагу, призупинення дії трудового договору не тягне за собою обов’язкового припинення або розірвання трудових відносин. Це тимчасова умова, пов’язана з неможливістю підтримувати звичайні трудові відносини через війну росії проти України. Період призупинення не буде надавати право співробітнику на нарахування днів щорічної відпустки за період дії такого припинення трудових відносин.
Призупинити трудовий договір можна як з ініціативи працівника, так і за ініціативою роботодавця на період з 24 березня до завершення або скасування воєнного стану, або до моменту появи роботи для працівника.
Заповнення зарплатної відомості
Тепер давайте розглянемо, як правильно відображати призупинення дії трудового договору та відпустку без збереження зарплати у зарплатній відомості.
Незалежно від того, чи були протягом місяця нарахування по заробітній платі, чи діяла відпустка за власний рахунок, чи був призупинений трудовий договір потрібно заповнити додатки Д1 за кожен місяць звітного кварталу. Натомість, додатки 4ДФ не заповнюються і не подаються за ті місяці, в яких не здійснювалось нарахувань та виплат по зарплаті та податкам.
Отже, по працівнику, у якого протягом місяця або частини місяця була відпустка без збереження заробітної плати – її тривалість відображається у графі 13 Додатка Д1. У графі 14 вказуємо повну календарну кількість днів місяця перебування у трудових відносинах.
Якщо кількість днів у гр.13 = гр.14 , тобто працівник знаходився у відпустці без збереження заробітної плати повний календарний місяць, то зарплату не нараховуємо і ЄСВ відповідно теж.
Якщо кількість днів у гр.13 менше за гр.14, тобто працівник знаходився частину місяця у відпустці без збереження ЗП, та нарахування по зарплаті є. Тут потрібно звернути увагу на ЄСВ для працівників за основним місцем роботи.
Якщо нарахована заробітна плата є менше за мінімальну, то в наступному рядку по цьому самому працівнику, вказавши код типу нарахувань 13, в гр.9 робимо донарахування бази ЄСВ до мінімальної у 6500 грн водночас, щоб сума ЄСВ за цього співробітника була не меншою за мінімальну 1430 грн.
Якщо призупинено трудовий договір із працівником протягом усього календарного місяця, рядок по працівнику заповнюємо обов’язковими особистими даними, а в графах, що стосуються кількості календарних днів, заповнюємо лише графу 14 та вказуємо тут кількість календарних днів місяця, за який звітуємо у Додатку 1.
Якщо частину місяця у працівника була відпустка без збереження зарплати, а потім трудовий договір було припинено, тоді знову ж таки вказуємо кількість календарних днів місяця у гр. 14, а у гр. 13 вказуємо кількість днів відпустки.
Що стосується Додатку Д5 – оскільки наказом про зупинення дії договору трудові відносини не перериваються, то відомості про таке зупинення та реквізити наказу в Д5 до Розрахунку не відображаються.
Якщо у вас залишилися питання щодо регулювання трудових відносин під час війни, фахівці БІП нададуть професійну індивідуальну консультацію юриста.
Загоровський Роман
11.05.2022