Особливості прийняття на роботу в умовах воєнного стану
Впровадження воєнного стану змусило українців пристосовуватися до нових реалій. Змін зазнали чи не всі сфери діяльності в Україні. В цій статті ми розглянемо актуальні особливості трудових правовідносин, які виникають при прийнятті нових працівників на роботу в умовах воєнного стану.
Організація трудових відносин в умовах воєнного стану
15.03.2022 було прийнято Закон України «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану» № 2136-IX. Ми вже розповідали про засади, які ним впроваджені, а також розглядали призупинення дії трудового договору на час війни.
В загальному, новоприйнятим законом визначаються особливості трудових відносини працівників усіх підприємств, установ та організацій в Україні незалежно від форми власності, виду діяльності і галузевої належності, а також осіб, які працюють за трудовим договором з фізичними особами, у період дії воєнного стану.
Зокрема, стаття 2 даного закону передбачає такі зміни при прийнятті нових працівників:
- У період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору.
Нагадаємо, що стаття 24 КЗпП передбачає укладення трудового договору, як правило, у письмовій формі, та визначає випадки, коли дотримання письмової форми є обов’язковим. Як бачимо, нова норма Закону № 2136 дозволяє відступити від цих норм на період воєнного стану.
- При укладенні трудового договору в період дії воєнного стану умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників.
Ця норма має на меті оперативне залучення до виконання роботи нових працівників, а також усунення кадрового дефіциту та браку робочої сили, у тому числі внаслідок фактичної відсутності працівників, які евакуювалися в іншу місцевість, перебувають у відпустці, простої, тимчасово втратили працездатність або місцезнаходження яких тимчасово невідоме.
В такому випадку роботодавці можуть укладати з новими працівниками строкові трудові договори у період дії воєнного стану або на період заміщення тимчасово відсутнього працівника. Нагадаємо, що положення ч. 3 ст. 26 КЗпП визначає перелік категорій працівників, для яких заборонено встановлювати випробування.
Як бачимо, на період дії воєнного стану ця норма не застосовується і під час війни умова щодо випробування може встановлюватися щодо будь-якої категорії працівників.
Повідомлення про прийняття на роботу
Як відомо, повідомлення про прийняття працівника — важлива складова укладання трудового договору, тож розглянемо зміни щодо цієї норми окремо. За загальним правилом, допуск працівника до роботи без повідомлення податкової є порушенням законодавства про працю.
До початку роботи працівника за укладеним трудовим договором роботодавець в обов’язковому порядку має сповістити про це ДПС.
Повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту має бути подане власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізособою та/або резидентом Дія Сіті до територіальних органів ДПС за місцем обліку їх як платника ЄСВ до початку роботи працівника за укладеним трудовим договором та/або до початку виконання робіт (надання послуг) гіг-спеціалістом резидента Дія Сіті.
Зробити це потрібно засобами електронного зв’язку з використанням електронного підпису відповідальних осіб, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до вимог законодавства у сфері електронного документообігу.
Проте, в умовах війни виникають різні ситуації, які технічно унеможливлюють подання роботодавцем повідомлення про прийняття працівника на роботу/укладення гіг-контракту засобами електронного зв’язку в електронній формі. На такий випадок Держпраці в листі від 28.03.2022 р. № 1340/4/4.1-зв-22 передбачає, що таке повідомлення може бути у формі документа на папері разом з копією в електронній формі.
У Держпраці також зазначили, що у разі відсутності можливості у роботодавця із незалежних від нього обставин подати до органів ДПС повідомлення про прийняття працівника на роботу роботодавець повинен мати підтвердження намагання вчинити такі дії.
Тобто, роботодавець повинен зафіксувати інформацію про те, як він намагався подати повідомлення, а також те, що саме цьому завадило.
Ми розповіли про всі нововведення, які є чинними на період воєнного стану у випадку прийняття нових працівників на роботу. Зауважимо, що ці зміни є дійсними до закінчення/скасування воєнного стану, який наразі продовжено до 25 травня 2022 р. Про всі інші актуальні до цієї ж дати законодавчі нововведення читайте у минулій статті.
Якщо вам необхідна індивідуальна консультація, бухгалтерський чи юридичний супровід вашого бізнесу – команда БІП до ваших послуг.
Мартинюк Алла
12.05.2022